Sosyal Medya İçin İçerik Oluşturma Fikirleri
X

Sosyal medya hayatımızın artık büyük bir parçası olmuş durumda. Açıklanan verilere göre insanların büyük çoğunluğu günde en az 3 saatini sosyal medyada geçirmekte. İnsanlar artık alışverişlerini, ihtiyaçlarını, hatta ilişkilerini bile sosyal medya sayesinde hallediyor. Unutmamak gerekir ki sosyal medya denilen platformda başarılı olmayan şirketler zamanla geriye gitmeye başlayacaktır. Bunun en büyük örnekleri belirli günlerde internet sitelerinde olan indirimlerin, gerçek hayata etki etmesidir. Hemen hemen her yerde duyduğumuz şey insanların alışverişlerini internetten yaptığını, daha ekonomik olarak çok daha fazla çeşide ulaştığını, internet alışverişinin daha avantajlı olduğunu söyleyenlerle dolu. 

Sosyal Medya Hesaplarını Nasıl Aktif Tutabiliriz?

Bunun en önemli kuralı insanların ilgisini çekecek paylaşımlar yapmaktadır. İnsanların sizin sayfanızı farklı bulması, hatta kendilerinden bir parça bulması sayfanıza olan ilginin çoğalmasını sağlayacaktır. Örnek verecek olursak bir burç sayfası sahibiyseniz Başak burcu ile ilgili paylaşımlar yaptığınızda, Başak burcu olan bireylerin ilgisini çeker ve kişilerin sayfanızla etkileşim haline geçmesini sağlarsınız. Sizler ne kadar takipçileriniz odaklı paylaşım yaparsanız, o kadar çok etkileşim alırsınız.  

Bu sosyal medyalar olarak adlandırdığımız platformları teker teker ele alalım.

Instagram için içerikler neye göre belirlenmelidir?

Öncelikle iyi bir popülerliğe ulaşmak istiyorsak taklit içeriklerden kaçınmalıyız. Ele alacağımız konu hakkında binlerce sayfa bulunabilir. Burada önemli olan bizim bu konuya yaklaşım alanımız ve hazırlayacağımız gönderi şekilleridir. Örneğin, mizah konusunda bir sayfa yöneteceksek maalesef şuan her yer mizah sayfası ile dolup taşmış şekilde. Burada da işimiz biraz zorlaşıyor. Hitap edeceğimiz yaş guruplarını kafamızda belirleyerek bu işe başlarsak gönderimizin hazırlık aşmasında iyi bir yol kat etmiş oluruz. Çünkü her yaş grubunun ilgi alanı farklı olacağından mizah anlayışı da farklı olacaktır. Güncel konular hakkında mizahlar oluşturacaksak otomatik olarak küçük yaş gruplarına hitap etmemiş olacağız. Ya da anlaşılması zor bir mizah sunacaksak yine yaş grubu sınırlaması karşımıza çıkacaktır. Yani bu açıdan yaş önemli bir konudur. Ya da bir futbol sayfası yöneteceksek. Bu sefer en önemli maddemiz değişiyor ve biraz daha genişliyor. Bir gol video sayfası, güncel transfer bilgileri, güncel maç sonuçları ve önemli kesitler, yaşanan polemiksel maç sonu açıklamaları, futbolcuların hayatları hakkında kısa bilgiler ve daha birçok konu… Yani önceliğimiz konuya karar vermek oluyor. Bir yemek sayfası ele alalım şimdi de yemek tarifleri, talı tarifleri, ya da farklı mekânlarda yemek tadım denemeleri burada da önümüze birçok fikir çıkıyor. Daha birçok konuda bu şekilde içerik üretebiliriz. Önemli olan kısmı bu içerikleri ne şekilde paylaşacağımız. Çünkü bu konulara ilgi duyan kitleyi sayfamıza çekmeliyiz. Bunun için kaliteli içerik üretmeliyiz. Örneğin, fotoğraf paylaşıyorsak net, anlaşılır ve çözünürlüğü yüksek olmalı. Bu uygulama genel olarak telefondan kullanıldığı için ufak bir ekranda rahat şekilde incelenebilir olmalı. Resim üzerine yazı yazıyorsak bu yazıların resmi kapatmaması gerekli. Yazıya vurgu yapmak istiyorsak puntosu yazı tipi resimle uyumlu yazı renginin de resimle zıt olması gerekir ki rahat bir şekilde okunabilsin. Bir albüm fotoğraf paylaşıp gönderi açıklamasında yazı yazıyorsak paylaştığımız fotoğraflar olay örgüsü konu bütünlüğü şeklinde sıralanmalıdır. Video paylaşımlarında net bir içerik tarifi veriyorsak sadece yemek olarak düşünmeyelim bir alet yapımı da olabilir. Kullandığımız araç gereç malzemelerin net anlaşılır olması gerekir anlaşılmadığını düşündüğün malzemeler de video içinde videoyu bozmayacak şekilde yazı ile belirtmek faydalı olacaktır. Daha sonra yapacağımız açıklamada dikkat çekmeli. 

Kulanacağımız hastaglerde bu konuda ki en önemli kısımlardan bir tanesi az ve öz sayıda hastagle paylaşacağımız içeriği anlatmak.  Yazdığımız hastaglar sayesinde bu içerikleri seven inceleyen kişilerin karşısına kolayca çıkmasına vesile olmaktadır. 

Süreklilik de bu gönderilerin popülerliği için çok önemli. İnsanlar attığımız gönderilere alıştıktan ve sevdikten sonra bunun devamını bekleyecektir ve sizden uzun bir süre bir gönderi gelmezse sizi takipten çıkabilme olasılığı yüksektir. Bu işe giriyorsak belli periyotlarla sürekli içerik üretip kazandığımız kitleyi elimizde tutmamız gerekir.

Twitter içerikleri neye göre belirlenmelidir?

Resim ve video içerikli sosyal medyalardan daha farklı olarak twitter biraz daha yazıya dayalı bir sosyal medya platformudur. Burada da yazacağımız konuları güzel seçmemiz, doğru ve mantıklı bilgi paylaşımları yapmalıyız. Bir bilgi sayfasıysak yine konu belirlemek ilk şartımız daha sonra konu hakkında ya internetten bulduğumuz bilgileri farklı bakış açılarıyla insanlara aktarıp okutabiliriz. Ya da yaratıcı bilgiler insanların normal zamanda karşısına çıkmayacak bilgileri araştırıp onlara aktarabiliriz. Belirli güncel konular hakkında bilgi sahibi ve sürekli gündemi takip eden bir insansak bu güncel konular ve haberler hakkındaki yorumlarımızı da paylaşarak insanlara yazılıramızı okutup sayfamızı aktif tutabiliriz. Resmi bir sayfa yönetiyorsak sürekli yönetiminde olduğunu birim hakkında güncel haberleri kararları payşalarak yine sayfanızı aktif tutabilirsiniz. Ya da tanınmış biriyseniz uzman olduğunuz konu hakkında yazılar yazarak da kitlenizi bu şekilde elde tutabilirsiniz.

Twitter ve Instagram olmak üzere iki baş sosyal medya platforrmunu ekstra olarak ele aldık. Genel anlamda konuşmak gerekirse içinde bulunduğunuz platform ne olursan olsun ilk önceliğimiz özgünlük. Daha sonra hitap ettiğimiz kitle bizden ne istiyor ve ne bekliyor bunu belirlemek zaten sonrası kolay ne yapacağımızı biliyorsak bunu kaliteli bir şekilde kitlemize sunmak bizim elimizde. İçeriklerimizi sunarken iki içeriğimiz arasında uçurum olmamasına da dikkat etmek gerekir bu bir resim içeriğiyse konumuzun dışına çıkıp elimizdeki kitleyi bırak farklı kitleleri çekmeye çalışmak bize yararlı bir durum olmayacaktır. Ya da yazı içerik paylaşıyorsak bir yorum içeriyorsa yaptığımız yorumların bir birleriyle tutarlı olması gerekir. Tutarsızlık yaptığımızda kitlemizin bunu fark etmesine ve bunun hızlı bir şekilde yayılıp kitle kaybına sebep olacaktır. Hepinize özgün içerikler dileriz.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.
Top