Retargeting (Yeniden Hedefleme) Reklamları Nedir?
X

Bir e-ticaret sitesi, dil kursu, masaj salonu ve internette varlığını sürdüren birçok başka internet sitesinin sahibi olabilirsiniz. Retargeting ile ziyaretçilerinizi müşterileriniz haline getirmeyi düşündünüz mü hiç? Yani nam-ı diğer: Yeniden Hedefleme reklamları ile…

Duydunuz ve kullanmadıysanız çok yazık! Çünkü yeniden hedeflediğiniz kişiler, daha önce ürününüzü ya da hizmetinizi merak eden kişilerdir. Yani, almayı düşünüp de son anda bir nedenden dolayı alışverişi tamamlamayan kişiler…

İşte potansiyel müşteri olarak nitelendirebileceğimiz bu hedef kitle, size başarılı satışlar yapmak için mükemmel bir fırsat sunar. Kendinizi onlara belirli düzende hatırlatmanız ve: “Daha önce bu ürünü ya da hizmeti incelemiştin, şimdi almak istemez misin?” demeniz gerekiyor. 

Pixel kodları buradaki en önemli yardımcınız… Tabi biraz da strateji ve dijital pazarlama bilgisi işin içine giriyor. Yeniden hedefleme çalışmaları konusunda hayli meraklandığınızı biliyorum. O halde bakalım neymiş ve nasıl yapılırmış bu müşteri hedefleme çalışmaları?

Retargeting Nasıl Yapılır?

Müşteri yeniden hedefleme olarak ifade edilen bu çalışma, ilk hedeflemeye oranla daha kolaydır. Çünkü ilk seferde sizin internet sitenizi ziyaret etmiş ve sizin ürününüzü ya da hizmetinizi almaya meyilli kişileri ikinci sefer tekrar hedefliyorsunuz. Böylece ilk seferde belki maddi olanaksızlıktan belki kararsızlıktan belki de başka bir kişinin fikrini alma gereği duyduğundan almadığı ürünü bu sefer satın alabilir.

Yeniden hedefleme çalışmasını başarılı bir şekilde yapabilmek için ise veri analizlerini iyi bir şekilde kullanmanız gerekir. Bu sayede hedef kitleniz hangi ürün ya da hizmetle ilgileniyorsa  her biri için ilgilendikleri alana yönelik yeniden hedefleme reklamları hazırlayabilirsiniz. Bu amaçla internet sitenize hedef kitlenizi çekmeden önce Retargeting için hazır bir sisteme sahip olmanız gerekir. Yani, gerekli kod programının internet sitenizde veri işleme ve analiz etme amacıyla düzgün şekilde kurulması sağlanmalıdır. Çünkü dijital pazarlamanın önemli bir çalışma kolu olan yeniden hedefleme stratejileri ile müşterilerinize kendiniz belli aralıklarla hatırlatabilirsiniz.

Neden Retargeting Yapmalısınız?

Targeting yani hedefleme çalışması, müşterilerinize ulaşmak için uygulayacağınız ilk dijital pazarlama adımları arasında yer alır. Retargeting çalışmaları ise müşterilerinize kendinizi hatırlatmak ve ürün ya da hizmet için yeniden alışveriş yapmak için ikinci bir şans anlamına gelir.

Müşterileriniz bir kez ürününüzü ya da hizmetinizi almayı düşündüğünde artık bu bir nevi vesvese gibidir. Mesela daha önce görüp beğendiği bir elbiseyi satın almayan bir kadın müşteri: “Acaba üzerimde nasıl durur?” düşüncesinden kendini alamaz. İşte tam da o elbiseyi unutmamışken hemen yeniden hedefleme ile onu yakalayıp alışverişe teşvik edebilirsiniz. Ya da elektronik eşyalar konusunda meraklı bir erkek müşteri adayı yeni baktığı fotoğraf makinesi modelini aklından çıkarmamışken bir anda onu tekrar karşısına çıkarabilirsiniz. Büyük ihtimalle onu almayı düşünecek ve gerekli maddi güce sahipse de alacak…

Yeniden Hedefleme Avantajları

Yukarıda bahsettiğimiz örnekler ile genel anlamda birçok firma satış başarısı kazanabiliyor. Ama tabi ki yeniden hedefleme reklamları, bazen düşünüldüğü gibi sonuç vermeyebiliyor. Burada hassas bir denge var. Retargeting yaptığınızda müşteriye bunu ne zaman tekrar göstereceğinizi iyi seçmelisiniz. Ayrıca ürünü ya da hizmeti onun gözüne sokar derecede çok sık göstermek de iyi bir fikir olmayabilir.

Hani, size zorla yolda yanınızda arkadaşınız varken çiçek satmaya çalışan çocuklar var ya: “Git kardeşim, almayacağım!” dersiniz. Ama gitmez. Satış yapacağını düşünerek sizi taciz etmeye devam eder. İşte görüntülü yeniden hedefleme reklamları da bu etkiyi yaratabilir. Ancak gösterilme sıklığı düzenlenirse ve doğru bir şekilde uygulanırsa müşteri hedefleme çalışmaları ile siz de başarıya ulaşabilirsiniz. Bunun için işin uzmanı olmalı ya da işin uzmanı ile çalışmalısınız.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.
Top