Neden Kişisel Web Sitesi Açmalısınız?
X
Kişisel Web Sitesinin Önemi Nedir ve İncelikleri Nelerdir

İnternet üzerinden içerik üreten birçok kişi kişisel web sitesinin önemini tartışmakta. Bir taraf kişinin kendisini farklı platformlar üzerinde ifade etmenin çok daha sağlıklı olacağını savunurken, öteki tarafsa tek bir kişi ya da kuruma ait olan özel bir internet sayfasının önemini savunur.

İki tarafın da kendince haklı sebepleri mevcut. Halihazırda ciddi bir trafik alan ve altyapısı hazır olan sayfaların kullanımı aslında oldukça faydalıdır. Ancak kişisel web sitesinin önemi de daha çok sahibine yarattığı özgürlükte saklıdır. Özellikle internet üzerinden iş yapan kimseler için bu durum çok önemli olabilmektedir.

Kişisel Web Sitesinin Önemi

Eğer kendinize bir internet sayfası açmak istiyorsanız şu soruyu sorun; kişisel web sitesinin önemi nedir ve neden sayfa açmak istiyorum? İnternet üzerinde birçok sayfa mevcut ve hepsinin amaçları da oldukça farklı; kimileri freelance çalışmaları için bu işe girerken, kimileriyse sadece eğlence odaklı çalışmalar yapıyor. Belki de sadece bir blog sayfası açmak istiyorsunuzdur. Açacağınız sayfa ile diğer insanlarla ne paylaşmak istediğinize karar vermeniz gerekli.

Bir freelancer olduğunuzu varsayalım. Kişisel web sitesinin önemi burada sizin için iş getirisi olarak karşımıza çıkıyor. Kendi internet sayfanızı bir portföy olarak kullanabilir, işverenlerinize referans olarak tanıtabilirsiniz. Bunun marka algınıza da katkısı mutlaka olacaktır.

Aynı şekilde eğlence odaklı ya da blog tarzı kullanımlar için de kişisel web sitesinin önemi oldukça büyüktür. Bu tipteki kullanımlarda genellikle bilindik internet sayfaları sizi kurallar ve kullanım haklarıyla sınırlarlar. Ancak kendinize özel ve tamamen sizin kontrolünüzde bir sayfa olursa çok daha rahat ve özgür hareket edebilirsiniz.

Kişisel Web Sitesi Bilinirliliğinizi Arttırır

Bu vereceğiniz karara göre sizin için kişisel web sitesinin önemi de ortaya çıkacaktır. Açacağınız internet sayfasının sadece size özel olacağının bilincinde, kendi konseptinize karar vermek sizin bilinirliliğinize de büyük katkı sağlar. Size benzer birçok kullanıcının olduğu forumlar veya forum benzeri çeşitli platformlar üzerinden yayın yapmaya çalışmak oldukça zahmetlidir.

Bu tipteki internet sayfalarından kesinlikle ciddi oranda bilinirlilik katkısı alamazsınız. Ancak sadece kendinize ait olan bir internet sitesi açarsanız hem Google aramalarında hem de bu işle ilgilenen insanların bulunduğu portallarda sayfanızın reklamını yaparak büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

Daha Kolay Takipçi Kazanın

İster freelancer olun, ister eğlence odaklı içerikler üretin, isterseniz de blog tarzı yazılar yazın; hepsinin temelinde takipçileriniz sizin her şeyinizdir. Takipçileriniz sayesinde iş alabilir, onlar sayesinde işinizi büyütebilir ya da takipçilerinizden gelen geri dönüşler ve paylaşımlar sayesinde sayfanızın hitini arttırabilirsiniz.

Kişisel web sitesinin önemi konusundaki bir diğer argüman da takipçi kazanmaktır. Kendi internet sayfasını açan kimselerin rakiplerine nazaran çok daha hızlı takipçi kazandığı ve çok daha yüksek ivmeyle büyüdüğü bilinen bir gerçektir. Eğer açacağınız internet sayfanıza doğru yatırımları yaparsanız, güzel içerikler üretirseniz, doğru referansları yönlendirirseniz ve iyi reklam yaparsanız siz de çok daha hızlı takipçi kazanabilir ve süratle büyüyebilirsiniz.

Kişisel Web Sitesinin İncelikleri

Kişisel web sitesinin önemini anlattığımıza göre artık açacağınız sayfalarda izlemeniz gereken basit kurallardan bahsedebiliriz. Öncelikle iyi bir altyapı ve iyi bir tanıtım çalışması yapmazsanız kurduğunuz internet sayfasının size pek bir yarar getirmeyeceğini bilmelisiniz. Bu noktada doğru yöntemler izlemeli ve doğru planlar kurgulayarak hareket etmelisiniz.

Altyapı Hazırlayın

Bir internet sayfasının olmazsa olmazı altyapısıdır. Düzgün çalışmayan bir internet sayfası hiçbir kullanıcıya hitap etmeyeceği gibi sizin marka algınızı da zedeler. Bu işi kolaylaştıracak ve internet sayfalarını tamamen kontrol etmenizi sağlayacak çeşitli araçlar mevcut, bunlardan birisi olan Persona size kişisel web sayfanızda tam bir kontrol sağlıyor. Freelance amaçlı olmaktan tutun da eğlence amaçlı sayfalara kadar her kesime hitap eden Persona sayesinde kişisel sayfanızı istediğiniz gibi yönetebilir, özelleştirebilirsiniz.

Portföy, içerik paylaşımı, ürün satışı, ödeme seçenekleri, hakkımızda, hizmetler ve benzeri birçok modülü içerisinde barındıran yazılımla kendinizi yansıtmak istediğiniz bir internet sayfası yaratabileceğinize inanıyoruz. Kullanabileceğiniz bu dinamik ve özgür modül yapısıyla beraber internet sayfanızı zenginleştirebilirsiniz.

Tanıtım Yapın

Kişisel internet sayfanızın tanıtımını basitçe Google, Instagram, Facebook, Twitter ve benzeri sayfalar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu tipteki platformların günlük olarak aldığı etkileşimi varsayarsak doğru bir hedef kitle yönlendirmesi ve planlamayla çok büyük takipçilere ulaşabilirsiniz. Üstelik sosyal medya servislerinin basit kullanımlı ve tamamen yönetilebilir reklam seçenekleri de bulunuyor.

Bir diğer yöntem olarak da çeşitli iş platformları aracılığıyla internet sayfası reklamları yapabilirsiniz. Özellikle freelance çalışanlar için en iyi çözümlerden birisi olan bu yöntemle büyük trafik akışı kazanırsınız, direkt olarak hedef kitleye yöneldiğiniz bu reklam stili de son derece makuldür. Daha önceden çalıştığınız kimseleri de kendi internet sayfanıza yönlendirerek kitle akışı sağlayabilirsiniz.

Kişisel web sitesinin önemini ve inceliklerini anlattığımız rehber buraya kadardı. Rehberin size yol gösterici ve faydalı olmasını temenni ediyor, herkese iyi çalışmalar diliyoruz.

 

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.
Top