Marka Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler
X

Öncelikle sizlere marka kelimesinin ne anlama geldiğinden bahsetmek isterim. Marka, bir işletmenin ya da bir kurumun ürünlerinin ve hizmetlerinin diğer işletmelerden ve kuruluşlardan ayırt edilmesini sağlayabilen şekiller, sayılar, harfler gibi somut ve bunun gibi benzer biçimlerde ifade edilebilen basım yöntemleriyle baskı yollarıyla yayınlanabilen, çoğaltmak gibi işlemlerin yapılmasına olanak sağlayan her türlü işaretlere marka denir. Marka, ürünün veya hizmetlerin tanınabilmesi için oldukça büyük ve oldukça önemli bir rol taşır.

Marka alanında marka profesyonelleri diye bir terim bulunmaktadır. Bunu kısaca özetlemek gerekirse kendi markanızı oluşturma aşamasında kendiniz oluşturmak zorunda değilsiniz. Konusunda uzmanlaşmış marka profesyonelleri tarafından düzgün bir şekilde dizayn edilmiş, tutarlı ve akıllarda iz bırakacak bir marka sahibi olmanız mümkündür. Doğru zamanlarda doğru ve konusunda uzmanlaşmış marka danışmanlarıyla ortaklık yapmak kendi markanızı kendi kurmanızdan daha az bir maliyetle ortaya çıkar.

Markanızın öncelikle oluşturma aşamasında kesinlikle dikkat etmeniz gerekenlerden biri insan odaklı olup olmadığıdır. Markanız bu konuda kesinlikle insan odaklı olmalıdır buna dikkat etmelisiniz. Sonuçta dünya üzerindeki bütün markaların bir hedef kitlesi mevcuttur. Markanızı oluştururken hedef kitlenize çok büyük önem vermeniz gerekmektedir ve bu hedef kitlenizle iletişime geçmeye, bağlantı kurmaya çalışmanız markanızı olumlu yönde etkileyecektir. Tabii markanızın hedef kitlesiyle bağlantı kurabilmeniz için hedef kitleniz yani müşterilerinizi çok iyi tanımanız gerekir.

Markanızı oluştururken markanızın arka planına da büyük derecede önem vermeniz gerekmektedir. Markanızın arka planlarını oluşturabilecek araştırmalarınıza öncelik vermelisiniz. Bunu yapabilmek için de markanızın kişiliğini tanımak çok fazla bir önem taşır. Markanızın geçmişi, markanızın fonksiyonlar ve markanızın ahlaki açıdan yaklaşımları markanızın arka plan araştırmalarının temel taşları niteliğindedir. Müşterileriniz yani hedef kitlenizin kim olduğunu, hedef pazarınızı bulmanız ve şirketinizin yani markanızı ne yaptığıyla ilgili ve alakalı bütün nüansları öncelikle çıkartın ve bunları inceleyin. Hedef kitleniz yani müşterileriniz tarafından markanızın nasıl bir şekilde anlaşılabileceği ve nasıl anılabileceğini belirleyin.

Markanızı oluştururken dikkat etmeniz gereken en büyük hususlardan bir tanesi de rakip firmalarınızın analizledir. Rakip firmalarınızın analizlerine büyük bir önemle araştırmalısınız. Rakip markanız hangi renkleri, hangi yazı tiplerini ve hangi sloganları kullandığını dikkatli bir şekilde incelemeli ve araştırmalısınız. Hedef kitlelerine yani müşterilerine nasıl bir mesaj ilettiklerini anlamalı ve tespit etmelisiniz. Tüm bu konuları tek tek araştırıp tespit ettikten sonra benzersiz ve akılda kalıcı birkaç marka fikri ortaya atabilirsiniz. Bu marka fikirlerini siz kendiniz müşteri olarak görmeli ve hangi marka fikrinin size göre daha cazip olduğunu belirlemeniz gerekmektedir.

Marka oluştururken genelde insanlar logolarına büyük derecede önem verip sadece onlara odaklanırlar. Fakat siz sadece logonuza odaklanmamalısınız. Çünkü markalar sadece logolardan oluşan şeyler değillerdir. Marka oluşturulurken önemli birden fazla unsur mevcuttur logolarınız bunlardan sadece bir tanesidir. Sonuç olarak markanızı oluştururken asla ve asla tek bir unsurun üzerinde ısrarla durmamanız gerekmektedir. Tek bir unsurun üzerinde ısrarla durmanız sizin markanızı kötü yönde etkileyecektir. Markanızın büyük resmini görmeniz gerekmektedir ve kullanacağınız logonuzun bu büyük resimdeki yerini görmeniz ve belirginleştirmeniz gerekmektedir.

 

Marka oluşturulurken dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi de marka hikayesi ile markanıza hayat vermektir. Bu markanızı büyük ölçüde olumlu etkileyecektir. Markanızın bütün unsurları yani renkleri, sloganınızı, logonuzu ve kurumsal imajınızın bütünlüğünü daha gerçek kılacak ve daha canlı bir görünüme sahip olacaktır. Dünya üzerindeki her markanın anlatabilecek bir kurgu ya da gerçek hikayesi vardır. Sizlerde marka oluştururken dikkat edilmesi gerekenler konusunun başlarında markanızın kurumsal kimliğini oluşturacak ve markanızla bağlantılı bir marka hikayesi kurgularsanız markanızı olumlu derecede etkilendiğini ve insanlar üzerinde hayret edici olarak anılacaktır.

Oluşturacağınız markanızın bir güven deposu olduğunu unutmayın. İnsanlar yani müşterilerinizin markanıza güvenebilmesi adına markanızın resmi ve profesyonel görünmesi lazım. Markanızla ilgili tasarlattığınız ya da tasarladığınız konular her ne ise bu markanızın kurumsal niteliğiyle tutarlı, müşterilerinize güven verici ve onları ikna edici bir özellikte olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda Marka Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Sıralayacak Olursak

Oluşturacağınız markanız sizlerin ürünlerini ve sizlerin hizmetlerini temsil edeceğinden, hedef kitlenizin yani müşterilerinizin aklında olumlu bir etki yaratacak şekilde olmalıdır.

Markanız müşterilerinizin aklında kalabilmesi için rakip firmalara göre ayırt edici bir özellikte olmalıdır.

Markanızın ismi ve markanızın logosu kolay bir biçimde olmalıdır, müşterileriniz tarafından kolay telaffuz edilebilecek müşterileriniz kulağına hoş gelecek ve onlar tarafından unutulmayacak bir biçimde dizayn edilmelidir.

Müşterilerinizin aklına işlenmesi kolay, kullanılacak birkaç kelimeyle markanızın sunduğu ürün ve hizmetleri özetleyecek bir logo ve slogana sahip olmalıdır.

Markanız uluslararası bir marka olacaksa, başka ülkelere ihracat yapılacaksa markanızın ismi çalışılacak ülkelerin dilinde de kötü bir anlam ifade etmemelidir. Markanızın isminin başka dillerde de bir anlamı olup olmadığını araştırıp ona göre tercihinizi belirlemelisiniz.

Markanız için önemli özelliklerden bir tanesi de karar aşamanız bittikten sonra Türk patent enstitüsünden de markanız için araştırma yapıp, yaratacağınız markanızın daha önce yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.

Daha önce bahsetmediğimiz bir konu da markanız için kesinlikle gerekli olan web sitesi konusudur. Web siteniz için gerekli olan alan adı yani domain araştırılması da mutlaka yapılmalıdır. Daha sonra belirlediğiniz alan adının seçiminde uygun gördüğünüz alan adlarını Türk patent enstitüsünden de araştırma yaparak daha önce kullanıp kullanmadığını bulmanız gerekmektedir. Genelde rastlanmayan bir konu olsa da daha öncelerinde marka başvurusu yapılmış olan alan adını almanız, ileri zamanda marka başvurusu yapıldığında reddedileceği gibi alan adınızı da kullanmanıza engel olacaktır. Bu yüzden alan adı araştırmasında dikkat etmeniz gereken şey marka adı ve alan adı konusunu beraber yürütmek olacaktır.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.
Top